pytajnikNajczęściej zadawane pytania


W prezentowanej sekcji zostały zamieszczone najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

W przypadku braku odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania zapraszamy do kontaktu z nami.

 

  

 1. Chcę wysłać pracownika na badanie Medycyny Pracy. Jak to zrobić?

- Przygotować dokumenty dotyczące firmy (nip, regon, KRS, pieczątka)
- Podpisać umowę dotyczącą Medycyny Pracy
- Umowę podpisuje właściciel lub osoba upoważniona
- Wystawić skierowanie z uwzględnieniem opisu stanowiska pracy oraz czynników szkodliwych

2. Jestem w szóstym tygodniu ciąży. Czy jest jakiś ginekolog położnik, którego możecie polecić w Waszej przychodni? Głównie taki, który dobrze zaopiekuje się mną w okresie połogu?

W poradni ginekologiczno-położniczej przyjmuje trzech doświadczonych specjalistów:dr Piotr Bernard, dr Karolina Waleśkiewicz-Ogórek.
Każdy z nich ma wysokie kwalifikacje oraz cierpliwość do pacjenta.

3. Jestem pacjentką z Przychodni w Białych Błotach kartoteka moja, męża i dzieci o ile mnie poinformowano została przeniesiona do państwa przychodni.Co mogę zrobić aby je odzyskać?

Przychodnie podpisały porozumienie dotyczące przekazywania dokumentacji medycznej. Na wniosek zadeklarowanych pacjentów kartoteki są wydawane na bieżąco Przychodni w Białych Błotach.

Dokumentacja medyczna pacjenta jest własnością Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ELMED. Świadczeniodawca jest zobowiązany zapewnić ochronę danych zawartych w dokumentacji medycznej. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną:
- pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu
- osobie upoważnionej przez pacjenta
- uprawnionym lub upoważnionym organom.

Dokumentacja medyczna może zostać udostępniona:
- do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.


Podstawa prawna dotycząca dokumentacji medycznej.

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie śmierci - osoby przez pacjenta upoważnionej do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu w formie m.in.: wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej lub poprzez odpłatne sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii (art. 18 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej).

Prawo do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej oraz innych związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (art. 27 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.); art. 18 ust. 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 ust. 2 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej).

Prawo do zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem uzyskanych przez personel medyczny w związku z wykonywaniem zawodu z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w przepisach prawa (art. 40 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty; art. 21 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej; art. 29 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej).

4. Leczę się w poradni ortopedycznej. Przy pierwszej wizycie miałem skierowanie od lekarza rodzinnego. Czy po roku kontynuując leczenie muszę mieć nowe skierowanie?

Wystawione skierowanie do lekarza specjalisty ważne jest w trakcie całego procesu leczenia w ramach danej choroby. Nie ma potrzeby odnawiania skierowania co roku, chyba że zmienia się jednostka chorobowa.

5. Zamierzam zmienić przychodnię. Mam małą dwu letnia córeczkę, która często choruję dla tego zależy mi na szybkim dostępie do lekarza pediatry? Interesuje mnie jak to wygląda w ELMEDZIE?

W pierwszej kolejności pacjent podpisuje deklarację w rejestracji która trwa kilka minut. Pacjent jedynie musi znać swój pesel oraz nazwę poprzedniej przychodni.
W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyjmują lekarze: dr Jarosława Rymaszewski, dr Stasik oraz dr Pujanek. Już w najbliższym czasie dołączy do tej elity dr Jacek Borejko.
Stale poprawiamy wizerunek firmy i relacje z pacjentem. W tym celu stworzyliśmy w systemie specjalną rejestrację dla najmłodszych pacjentów. Serdecznie zapraszamy.

6. Otrzymałam skierowanie na USG jamy brzusznej. W jaki sposób mam się przygotować do badania?

Specjaliści zalecają zakup leku Espumisan w celu zapewnienia lepszej jakości obrazu diagnostycznego, który ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy oraz ochroni przed koniecznością powtarzania badania. Zakupu można dokonać w aptece bez recepty.
Zastosowanie:
- w dniu poprzedzającym badanie 2 kapsułki trzy razy na dobę 
- w dniu badania dwie kapsułki produktu na czczo

 

 

 

Informacja

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi medyczne w NZOZ Elmed Bydgoszcz sp. z o.o., rozpoczęto działania mające na celu poszerzenie zakresu diagnostyki. Efektem jest zrealizowanie inwestycji w postaci pracowni radiodiagnostyki obrazowej. Otwarta została Pracownia RTG i Mammografii.

Reklama

RSS - Newsy - Zdrowie

Saturday the 24th. .